mpagliuca2004
mpagliuca2004 mpagliuca2004
  • 29-11-2016
  • Mathematics
contestada

a 96 ounce container of orange juice cost 4.80. at what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

Respuesta :

syan5338Syan15
syan5338Syan15 syan5338Syan15
  • 29-11-2016
96 divided by 4.80 = 20.
128 divided by 20 = 6.40
The 128 ounce container should be sold at 6.40
Answer Link

Otras preguntas

Whar does7^or other numbers like it mean?
What is 50m as a fraction of 1km? Write the answer in the lowest terms.
Calcium hydroxide, Ca(OH)2, is neutralized by hydrochloric acid, HCl, and the products are calcium chloride and water. You have a sample of calcium hydroxide t
Write a 4 digit number that is divisible by both 5 and 9.
The calendar developed by the Sumerians was based on
Solve 3x+2y=7 and x-4y=-21 by using substitution
The capital of the Abbasid empire was Mecca. Damascus. Tehran. Persepolis. Baghdad.
Need help solving 35+16z=16z+35
a family biys airline tickets online. each ticket costs $167. the family buys travel insurance with each ticket that costs $19 per ticket. the web site charges
an object at rest on the surface of the earth is experiencing zero