Seudónimo Seudónimo
  • 26-11-2016
  • Mathematics
contestada

A store sells 24 cookies for $7.20. Find the price per cookie.

Plz explain how you got it

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-11-2016
The price is 30 cents per cookie, you take 7.20 and divide it by 24 which gives you .3
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 26-11-2016
price per cookie
price per 1 cookie

price per 24 is
7.20 per 24
7.20/24=3.6/12=1.8/6=0.9/3=0.3/1

0.30 per 1 cookie or 30 cents per cookie
Answer Link

Otras preguntas

the area of a rectangle is given by the trinomial 10ײ - 31x-14. The length of the rectangle is 5x+2. What is the expression for the width of the field.
what where Daniel Hale Williams interesting facts
What is the area of the figure below? Haaaaalp please
There are two ways to transfer energy, by particle transfer and by wave. Give an example of each.
what are three types of waves that can transfer energy without going through a medium
How do I Find the slope and Y intercept of each equation: 1. Y= 2x +1 2. Y= 1/3x _3 3. Y=_2x + 1 4. _2x +5y=10 5. 4x _2y _5=0 6. Y= _4x _3 7. 3x_
Graph and solve y+3X=5
Is the original climax community in a ecosystem more likely to be restored after a natural disturbance or a human caused disturbance???
Is the original climax community in a ecosystem more likely to be restored after a natural disturbance or a human caused disturbance???
how do you find the measure of each angle indicated ?