janyiahjohnson50 janyiahjohnson50
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Kori spent $46.20 on 12 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

munsingeremma1 munsingeremma1
  • 31-03-2021

Answer:

$3.85

Step-by-step explanation:

Divide $46.20 by 12 and you should get 3.85

To check: 3.85 x 12 = 46.20

Answer Link
mommysgirlnevaeh
mommysgirlnevaeh mommysgirlnevaeh
  • 31-03-2021

Answer:

$3.85

Step-by-step explanation:

46.20/12

3.85

I hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Geometry! Please help! DB¯¯¯¯¯ is a diagonal of ​ parallelogram ABCD ​ . What is the measure of ∠ADB?
HELP !!!!!!!!!please ASAP !
Michael must use his neighbor's driveway in order to gain access to his garage at the rear of his property. michael's neighbor grants him access to use the driv
Daniel rolls a fair dice 180 times. How many times will he get a 2 or a 3?
Answer ASAP please, 30 points. The graph of g(x) = |x – h| + k is shown on the coordinate grid. What must be true about the signs of h and k? A. Both h and k mu
What is a true statement about a 45-45-90 triangle?
Need help with the questions?
All of the chemical reactions in an organism for maintenance of life processes are called
Joe is on his way home in his car. His drive is 20 miles long. He has finished one-fourth of the drive so far. How far has he driven?
One more !!! Please help !!