Tanasberry1637 Tanasberry1637
  • 31-03-2021
  • Mathematics
contestada

Vanessa bought 11 of the same candy bars. she spent 13.75 total. write an equation that could be used to find the price p of each candy bar​

Respuesta :

EzeTyler EzeTyler
  • 31-03-2021

Answer:

13.75÷11=1.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following developments resulted most directly from the gold rush described in the excerpt? A An anti-Catholic movement arose in western mining comm
2. A 75 kg runner accelerates from 0.00 m/s to 10.0 m/s in 1.5 seconds. a) What is the runner's acceleration? b) How much Kinetic Energy does the runner have at
Which of the following is NOT a job of the kidneys?A. keep the volume of the water in your body constantB. secrete hormonesC. regulate blood pressureD. remove w
Air is compressed by a 30-kW compressor from P1 to P2. The air temperature is maintained constant at 25°C during this process as a result of heat transfer to th
Y'all I need HELPPPPPP
tim bought 3 hat for 120/-. how much can he buy from 180/- ASAP plz
adelia bought 100 units at $15 each. The Company then sold 30 units at $25 each, and 50 percent was paid in cash. What amount will Adelia credit to the inventor
why did the Mughal emperor agree to support the Rebels​
i need to know the answer i cannot find it
HELP ASAP PLEASE A plane flies at 350 mph in the direction N 40° E with a wind blowing at 40 mph in the direction S 70° E. What is the plane’s drift angle? 5.89