abefernan17 abefernan17
  • 30-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 6-pack of movie tickets cost $56.94. what is the unit price $__ per ticket

Respuesta :

studentneeds
studentneeds studentneeds
  • 30-03-2021

Answer:

$9.49

Step-by-step explanation:

you take the $56.94 and divide by 6 to get the unit price

Answer Link

Otras preguntas

What is the meaning of virus?
Equal amounts of water are kept in a cap and in a dish which will evaporate faster ?why
Simplify 8 -2/3 please (leave as fraction)
what mathematics concepts or principles did you apply to come up with the solution of each equation? explain how you applied these.   please help me .....
Air moves out of the lungs when the (a) diaphragm relaxes and the rib cage moves inward. (b) air pressure inside the lungs is less than the external air pressur
Which of the following best describes the function for the organelle labelled ‘D’? (a) moves substances across the cell membrane (b) transports materials around
_+_+_+_+_=30 Fill the boxes using (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15) U can also repeat the numbers..?
According to statistics, the maximum heart rate should be 220 minus a person's age. How would you interpret your highest heart rate in relation to that given nu
Externalities are fundamentally the result of....
What is the name given to the property of metal that allows electricity to pass through.