isabellastraight44 isabellastraight44
  • 30-03-2021
  • Mathematics
contestada

An 11 pound turkey costs $15.00, while the 16 pound turkey is on sale for $20.00. Which turkey is the better value?

Respuesta :

annaacatherinee annaacatherinee
  • 30-03-2021
the 16 pound turkey is the better value! to find out the better value just divide the cost by the weight of the turkey. So $15/11lbs = $1.36 per pound. $20/16lbs = $1.25 per pound. hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Is a Local Area Network (LAN) for use by everyone within an organization or company
I need to know what 2 9 is
is oficinas plural or singular
How many 1/12 pint servings of pecans are in 5/6 pints of pecans?
Which of the following is kept constant when using a coffee cup calorimeter? Temperature Density Mass Pressure
What is the credit-to-debit ratio on the handy hardware credit card? A.) 7.02% B.) 15.02% C.) 18.13% D.) 92.98%
If X = then what is XY? (Please see images)
Which of the following statements regarding genes is true? Choose one: A. Genes are located within the Golgi apparatus. B. Genes are the basic unit of informati
People like human interest stories because they:
Hiro wants to model the magnetic field of a bar magnet using a shoe box and pipe cleaners. He labels the ends of the shoe box N and S. How should he position th