516dam11
516dam11 516dam11
  • 30-03-2021
  • Mathematics
contestada

Anne bought 3 hats for $19.50. What is the cost of each hat?

Respuesta :

26200114thom
26200114thom 26200114thom
  • 30-03-2021

Answer:

6.5

Step-by-step explanation:

you divided the 19.50 by three to get the cost of one.

Answer Link
Curx
Curx Curx
  • 30-03-2021

Answer:

$6.50

Step-by-step explanation: 19.50 / 3 = 6.50

Answer Link

Otras preguntas

the moon is made up mostly of _______, similar to minerals on earth.
which best describes the role of nucleic acids?
What is one way earth science affects us today
Instructions:Select the correct excerpts. Which excerpts would best be characterized as expository texts? Excerpt 1 May 17, 1980, was a quiet day in Silver Lake
please answer this correctly, i will upvote all your comments!! (brian is the word in italics) what part of speech is the word in italics? brian walked slowly h
Which object is least likely to allow light to pass through it? a pair of eyeglasses a clear water bottle a car windshield a tree trunk
Daphne owns a night club and frequently entertains large crowds. She feels very comfortable on stage and loves to make people laugh. Justin can?t bear even th
Read the sentence. They are climbing to the top of the Aztec temple. Identify the tense of the underlined verb in the sentence
eight pens cost $9.20. what is the unit price? __ per pen?
provide the formula, scientific name, and common name (if applicable) for pearls