aliviarydz
aliviarydz aliviarydz
  • 29-03-2021
  • Mathematics
contestada

Michael has $12.50 to buy school supplies. He spends $3.49 at one store for a package of glue sticks, but he still needs to buy for pens and a notebook. At the next store, he finds pens for $1.49 each. What is the most he can spend on a notebook if he buys the 3 pens? PLEASE HELP!

Respuesta :

nicolezhang73
nicolezhang73 nicolezhang73
  • 29-03-2021

Answer: $ 4.54

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The nitrogen utilized by most plants is derived from a. soil. b. decayed organic matter. c. the atmosphere. d. nitrogen gas.
the lightest wight rocks are found in the
There are 55 roses in five bouquets. What is the unit rate? a. 9 roses per bouquet b. 5 roses per bouquet c. 55 roses per bouquet d. 11 roses per bouquet
Algebra 1 Solving Linear Expressions.What is 9x-6=-3x+30?
During World War II, why did Japan strongly and passionately defend Iwo Jima?
Name a charecter trait that would mean the same as poor.please
-3+3x=-2(x+1) the 2 is a negative
If there's a sale and the original price is 140 and it's one fifth off how much is the sale?
if the difference a number and four is tripled, the result is six less than the number. Find the number.
The founder wanted to add the bill of right to the Constitution because they wanted to