Delqueen1148 Delqueen1148
  • 28-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mr . Oliver purchased 20 baseball cards for $5. a. Find the unit rate per dollar . b. Find the unit rate per card .

Respuesta :

siavym09048 siavym09048
  • 28-03-2021
The unit rate per card is 4
Answer Link
CleverCucumber
CleverCucumber CleverCucumber
  • 28-03-2021
a. 4 cards per dollar
b. $0.25 per card
Answer Link

Otras preguntas

What is one characteristic that Judaism, Christianity, and Islam share? All three sprang up in Southwest Asia. All three spread widely through conquest. All
Which is the best example of a secondary source document useful in the study of history?
what type of liquid is estorgen
relationship in Renaissance music and religion
you roll a number cube 20 times the number 4 is rolled 8 times. what is the experimental probability of rolling a 4 a) 40% b) 25% c) 20% d) 17%
if x – 9 is a factor of x2 – 5x – 36, what is the other factor? x – 4 x 4 x – 6 x 6
in rhombus abcd the measure of angle abe equals 38° find the measure of angle abe
which domain contains the most kingdoms? bacteria archaea eukarya protists
In this lesson, you have learned the following –ar verbs: estudiar (to study), hablar (to speak), escuchar (to listen), mirar (to look at), participar (to parti
Which sentence has an active verb? An exercise video was made by our class. I wrote an essay about the benefits of exercise. I was given a free pass to the l