The same jar of honey is sold in two different size jars. Large jar is 540g for £4.10 and small jar is 360g for £2.81. By considering the amount of honey per penny, work out which jar is the best value for money . Working must be shown

Respuesta :

Answer:

The larger jar has the better value.

Step-by-step explanation:

Large jar: £4.10 / 540 g = £0.00759/g

Small jar: £2.81 / 360 g = £0.00781/g