uhmnjiee uhmnjiee
  • 27-02-2021
  • Mathematics
contestada

Pet plus sells 12 cans of dog food for $9.60 . What is the price per can?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-02-2021

Answer and Step-by-step explanation:

To find the amount of dollars per can of dog food, we divide the price by the amount of cans bought.

9.6 divided by 12 equals 0.8.

$0.8 is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

why did president Roosevelt feel the need to propose expanding the number of justice on the supreme court?
How do u do this I'm confused
8th grade geometry help please?!
what can scientist learn from studying sedimentary rocks?
Can somebody help with number 20 ASAP? Please explain as well!
Write it in its simplest form
give a brief explanation of the things the British did that angered the colonists. Predict what you think the Sons of Liberty will advise the colonists to do. E
*this is a multiple select question* as you fly up through the troposphere into the stratosphere, what would you expect? ^temperature would remain constant ^enc
First Inaugural Address of Andrew Jackson, selected quotes WEDNESDAY, MARCH 4, 1829 "Fellow-Citizens: … In administering the laws of Congress I shall keep stea
How to solve the problem. And how to find cos x and cos y