BulletInMyHead
BulletInMyHead BulletInMyHead
  • 31-01-2021
  • Mathematics
contestada

Audrey bought one pound of strawberries
for $3.20. What is the price, in dollars per
ounce of strawberries?
1 pound = 16 ounces

Respuesta :

pray618417 pray618417
  • 31-01-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
Arenaita
Arenaita Arenaita
  • 31-01-2021
20 cents per ounce of strawberries.
Answer Link

Otras preguntas

How can you use functions and graphs to represent periodic data? Provide mathematical examples to support your opinions. You may use tables or graphs to organi
Which operation should be performed first for calculations involving more than one arithmetic operation? parentheses exponents multiplication division
Cnidarian adults have ______ symmetry. (Points : 1) radial bilateral no all of the above
The following sentence is correctly constructed: To improperly place modification in an infinitive phrase produces an awkward construction. True False
Which of the following is an example of a eukaryote? E. coli Amoeba Salmonella
What natural methods removes carbon dioxide from the atmosphere?
Where could convection currents form? Check all that apply. in a sand dune in a freshwater lake in the atmosphere in outer space in Earth’s mantle
which of the following is often found in individuals who are active and eating a healthy diet? a.decreased area in blood vessels b.increased blood pressure in b
Mi hermana ___________ muy alta.
Nancy eats 2,000 calories a day. She burns 500 during her workouts and 1,000 participating in her normal daily activities. How many more calories does she have