savagemelody012
savagemelody012 savagemelody012
  • 31-01-2021
  • Mathematics
contestada

A store is selling T-shirts. Which is the best deal?

8 for $26
5 for $30
4 for $15
12 for $39
10 for $45

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 31-01-2021

divide cost by quantity. The lowest rate is the best buy:

26/8 = 3.25 each

30/5 = 6.00 each

15/4 = 3.75 each

39/12 = 3.25 each

45/10 = 4.50 each

The 8 for 26 and the 12 for 39 are both the same price each and are the better buys.

Answer Link

Otras preguntas

Is the value of the 2 in 230 ten times. As great as the value of the 3 in the same number? Explain
Evaluate 8^5/3......
PLEASE HELP ON MORE SCIENCE! :)
T to the power of 2 equals 25
Why did the Sierra Club support Theodore Roosevelt’s policy of creating national parks?
what advantages dose the cell from the multicellular organism have over a single celled organisms
is hamster spelt with a capital h
What is x - 35 > 15
Which of the following explains why the slavery industry was created in the colonies? To repopulate cities in Europe To resolve a shortage of workers To provide
At “show” trials during the Great Purge, suspects often