3jaab108 3jaab108
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

if Eight avocados cost $4. How much do 20 avocados cost?

Respuesta :

mdavi43
mdavi43 mdavi43
  • 30-01-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

divide $4 by 8. you get $.50. multiply that by 20 and you get $10

Answer Link

Otras preguntas

singular form of el lápiz
Which one of the following statements correctly describes export subsidies? A. Export subsidies are government payments to domestic producers to enable them to
Agriculture has no impact on the levels of organic content in soil because organic matter is plowed back into the soil every year. please select the best answer
What shared belief of both Justinian and Charlemagne helped build cultural unity in Europe?
Under the Constitution, government is allowed to discriminate in some way among groups of people. Otherwise, the government would be unable to _____. establish
which country launched the first satellite into outer space? the soviet union great britain germany the united states
what is 24/5 simplified
The main purpose of advertising is to A. fool consumers. B. sell goods. C. entertain consumers. D. inform consumers.
How did Alfred the Great contribute to the development of a national identity in England?
what counties did president george w bush include in his axis of evil