Tdhaynes85041 Tdhaynes85041
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

Dexter paid $74.94 for 201/5 gallons of gas. What's the price of gas where Dexter filled up his vehicle?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 31-01-2021

Answer:

$1.90 approx

Step-by-step explanation:

Given data

Amount paid=  $74.94

Amount of gallons=  201/5 gallons of gas

= 201/5

=40.2 gallons

let us find the unit cost per gallons

Unit cost per gallon is = 74.94/40.2

Unit cost per gallon=$1.86

The price of gas is $1.90 approx

Answer Link

Otras preguntas

How do you solve for T in P=IRT. Show step-by-step solution.
All of the following states allowed women to vote before 1900 EXCEPT: a. Arizona c. Utah b. Colorado d. Wyoming
A pulley system can a. change the direction of a force. b. multiply the force. c. increase the amount of work done. d. both a and b e. both b and c
What was the Congress of Vienna and what was its purpose?
Consider what you know about cultural diffusion and cultural isolation. How have these factors affected Australia, New Zealand, and other areas of Oceania?
The words weathered, ribboned, and anchored are an example of what poetic device? metaphor alliteration anaphora consonance
Read this quote from a campaign speech by Eugene debs
solve the equation cos2x−cosx=0 on the interval [0,2π)
Which allotrope of carbon has the shape of a soccer ball? a. graphite b. diamond c. fullerene d. coal
Playing certain sports increases your muscular fitness, which increases your metabolism. What will likely not increase during such sports?...