julsiahwhitener2317 julsiahwhitener2317
  • 30-01-2021
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of popcorn costs $2.99. How much will it cost to get one bag of popcorn for each friend? Explain how you can calculate this amount mentally.

Respuesta :

amirabellemsp
amirabellemsp amirabellemsp
  • 30-01-2021

Answer:

23.92

Step-by-step explanation:

You can round 2.99 to 3 and do 3x8 mentally then subtract 8 cents ¯\_(ツ)_/¯

Answer Link

Otras preguntas

solve the equation 8/x-4=9/6+x
locación of the darling River
Write 3528 as the product of its prime factors. Leave your answer in index notation
Which of the following is a type of business letter? a. Rejection b. Complaint c. Recommendation d. Positive
2sin²(x)-5cos(x)+1=0
Explain how the following statement reflects Enlightenment ideas: “Power should be a check to power.”
What is the most important night of Ramadan? Why? 8. What are the Five Pillars of Islam?
Which countries comprised the Central Powers? Which countries comprised the Allies?
Which characteristic is associated with the rule of both Akbar the Great and Suleiman the Magnificent? (1) promoting equal rights for women (2) expanding the ro
During the early 1900s, which of the following movements created tension in Europe?