glendygonzalez glendygonzalez
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

Caleb wants to buy a package of Skittles. Which is the better value?

A. 8 oz. for $1.60

B. 10 oz. for $1.80

C. 12 oz. for $2.04

D. 15 oz. for $3.50

Respuesta :

katiekittyhinojosa
katiekittyhinojosa katiekittyhinojosa
  • 29-01-2021

Answer:

I think 8 oz. of skittles is better cause it's the same as 10 oz but 8 oz is cheaper

Answer Link

Otras preguntas

Todo o contexto da reportagem retrata um ambiente no qual a inovação faz parte do processo de empreender e de gerir os negócios decorrentes da atividade empreen
After analyzing this number line, which set of numbers would all round to 0 when rounding to the nearest hundred? A) 15, 35, 44 B) 35, 44, 50 C) 44, 50, 55
SPEAKING PRACTICE: VIAJES Here are 2 situations. Please provide 4 checkpoint B statements per situation Please pay attention to the Tense you need to use. Situa
SOCORRO GENTE Um ônibus desloca-se sobre uma trajetória retilínea segundo a função horária S = 10 + 30t (SI). a) Qual é a sua posição inicial? b) Qual é a veloc
Realist artists were inspired by:O A. the values of democratic revolutions.O B. the changing forms of modern life.O c. the beauty that could be found in nature.
causing respiratory rate to When there are high levels of carbon dioxide in the respiratory system, the blood pH level A. decreases, increase B. decreases, decr
What’s the answer to this
All of the following contributed to the rise of Napoleon except: A. his refined manners or B. the social connections of his wife, Josephine
How did events of the 1850s lead to the collapse of the Union in 1861?
Had 20 ball pich at him he hit 17 balls what's is the percentage