wyattrollefson wyattrollefson
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

At shop A, 2 pounds of crawfish costs $6. At shop B, 5 pounds of crawfish costs $15. Jacob says the cost per pound is the same at both shops. Is Jacob correct? Explain your reasoning.

Respuesta :

hnatarajan25 hnatarajan25
  • 29-01-2021
yes, they are both $3
Answer Link

Otras preguntas

Function Notation: f( x + 1 )      f( x ) = 3x + 2
under the sixth amendment, people have the right to
Carbohydrates are made up of carbon, oxygen, and? A. Gold B. Potassium C. Hydrogen D. Copper
Round 7.61 to the nearest tenth
which of these was a major achievement for the trustees during the trustee period of georgia?a)the banning of the slave trade b)the banning of all alcoholic bev
Analyze the following passages from special­interest Web sites. Which uses the bandwagon? A. The Sierra Club’s members are more than 750,000 of your friends a
Which statement most accurately describes chaucers the Canterbury tales?
On a sheet of paper, create the "Imagery and Sound Devices" chart (as shown and modeled in the Introductory Lecture) and give an example of each term.
is 89 rational or irrational
Which would the phrase "five more than a number" look like as a variable expression?