dimkiim5352
dimkiim5352 dimkiim5352
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 20 ounce box of cereal costs $3.20. A 12 ounce box of cereal costs $1.80. Which box of cereal is the better buy?

Respuesta :

cardozaalma817
cardozaalma817 cardozaalma817
  • 29-01-2021
Use Socratic it always works usually but it’s faster
Answer Link

Otras preguntas

The variables x and y are inversely proportional, and y = 2 when x = 3. What is the value of y when x = 9?
2x-[4-3(2^5+18y)] simplify
What is a function in your own words?
A force is applied to a 30-kg object, resulting in an acceleration of 15 m/s. What is the force being applied to the object?
How do you figure out this word problem: Peter has 6 sweaters, 4 pairs of jeans and 3 pairs of shoes. How many outfits can Peter make?
what is the answer 3.5r=3(4+.5r)?
Help me with this question please thank you A ball is thrown downward from a window from a tall building. Its position at time t in seconds is s = 16t^2 + 32t,
what will be temperature on the kelvin scale if the indicated temperature on the Fahrenheit scale is 200degree Fahrenheit
What In algebra, find the slope of x+3y=6?
Can you divide an angle into three even smaller angles using any geometric tools?