alexis811191922 alexis811191922
  • 29-01-2021
  • Mathematics
contestada

HELP ASAP‼️‼️ The price for 4 pounds of ribs is $28
what is the unit rate?

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 29-01-2021

Answer:

$7 per pound

Step-by-step explanation:

28/4

Answer Link

Otras preguntas

Urgent please help..
How did television impact the Civil Rights movement? A) Networks were forced to hire African Americans. B) Television commercials supported civil rights laws.
Why is money management important? How would you rate your own money management?
weather scientists collect large amouts of data about weather systems to build weather models. How might these models be helpful to the general public
Which is the highest pressure? a. 1.2 atm b. 101 Pa c. 101 kPa d. 748 torr
What dose rebelled mean I will give branliest​
NEED ASAP PLEASE HURRY What is the length of segment AC?
By looking at each data set, which conclusion is reasonable when comparing the variability of word lengths for both samples?
In which quadrant does the point (-1, 24) lie? OA. Quadrant 1 OB. Quadrant II OC. Quadrant IV D. Quadrant III
Find the volume to the nearest millimeter of a cylinder that is 45 millimeters tall and has a diameter of 26 millimeters. Use 3.14 for pie.