kawaiixcute79
kawaiixcute79 kawaiixcute79
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

$1.29 for 20 ounces

Unit rate!​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 29-01-2021

Answer:

To find the "Unit rate" you need to find the price for one ounce.  So, you need to divide 1.29 by 20.

When you do this you get the following decimal

0.0645

Since we are talking about money, we are often expected to round to the nearest cent.  So the cost-per-unit is $.06

Answer Link

Otras preguntas

quien tenia poder absoluto de egipto
How did japan change politically after world war ii?
A perfect score in Bowling is 300 points.You get a perfect score if you knock down 120 pins in 10 frames. What are the decimal value and the percent of the numb
in an experiment, a student mixed a substrate and an enzyme. Which statement BEST explains the reaction?
What do samuel f.b morse alexander graham bell and edison have in common?
does plate movements cause volcanoes to become dormant volcanoes
25/7 and 39/51 simplest form
Why did cold war tensions rise in the years after the creation of North and South Vietnam.
El conjunto de teclas
define the emission spectrum.