Olivia6808
Olivia6808 Olivia6808
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ray paid $46.25 for 8.75 gallons of gas. What is the unit rate of gas in dollars, per gallon ?

Respuesta :

groseinger
groseinger groseinger
  • 28-01-2021

Answer:

$5.28571429 per gallon

Step-by-step explanation:

$46.25 divided by 8.75

You can round this 5.3 or 5.29.

Answer Link
bangelical bangelical
  • 28-01-2021

Answer:

[tex]\frac{46.25}{8.75}[/tex]= $5.28/gallon

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

This ANSI laser____________ is harmful through direct exposure and from mirror light reflections. It emits visible and invisible beams. Additionally, on our cam
A former advertising campaign for GEICO Insurance used the slogan "So easy, even a caveman could do it" to emphasize the ease of buying insurance on GEICO's web
For the film Scream, Director Wes Craven and scriptwriter Kevin Williamson decided to exploit the audience's familiarity with the slasher/horror genre by creati
In the race Math $600$, drivers must complete $200$ laps of $3$ miles each. Dave drove the first $150$ laps at $180$ mph and the last $50$ laps at $200$ mph. Wh
NEED HELP ASAP ITS DUE IN 1 HOUR!!! PLEASEEE HELP!!! IF YOU ANSWER RIGHT I'LL MARK YOU BRAINLIEST!!
A farmer sells 6.7 kilograms of apples and pears at the farmer's market. 1 4 of this weight is apples, and the rest is pears. How many kilograms of pears did
A train travels 120 km in 2 hours and 30 minutes. What is its average speed
Five more than the quotient of a number and 7 is equal to 3.
Please help me solve this!!!! ^^^
Can the question in the picture below be answered?