martin2008dominic
martin2008dominic martin2008dominic
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Justin bought 8 pounds of sugar for 4. How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 28-01-2021

Answer:

0.50 per pound

Step-by-step explanation:

4 / 8 = 0.5

hope this helps....

Answer Link

Otras preguntas

How did the U.S. Constitution reflect the ideas of the Enlightenment.
A juggler throws one club vertically upwards at 15ms^-1 and 2 seconds later throws a second club vertically up at the same speed. Find the height above the star
Divide £300 in a ratio of 3:7
how do u find a fraction of something if the whole number isn't divisible by the denominator ?
What were the immediate and long-term effects of Reconstruction?
I need some help with this question:  The MoviePlex theater sold 1,456 tickets.  The theater sold 6 times as many regular price tickets as it sold discount tick
Ben is 140cm tall. Mike is 1090mm tall. Who is taller? How much taller?
What state is nitrogen at 20 degree Celsius
What is the closest volcano to oklahoma
If mn=5 and m-3n=8, what is m^2n-3mn^2?