INEEDHELP59 INEEDHELP59
  • 30-10-2016
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 3 1/2 - pound bag of oranges for $4.20. What did she pay per pound?

A. $0.70 C. $0.83
B. $1.20 D. $11.64

Respuesta :

krazay krazay
  • 30-10-2016
The answer is B. because if you take 4.20 and divide it by 3.5 you get 1.20
Answer Link

Otras preguntas

The cross-shaped floor plan of a church is formed by the combined shapes of the nave and the ________.
What did the patterns linneaus identified in the ""great chain of being"" come to be called?
In cell N2, enter a formula using the IF function and structured references as follows to determine which work tier Kay Colbert is qualified for: a. The IF func
Identify 5 socio cultural practices in ghana and explain their relevance to modern life.
PLEASE HELP IM SO STUCK
What bacterial infection requires confirmation through serological testing since it is difficult to culture the organism (causative agent)?
What is the behavior of the graph y=−x6−6x5+50x3+45x2−108x−108 at each of its zeros
which sentence contains the best example of a simile? a. docks jutted out into the stormy water of the bay. b. garth carried a suitcase as big as a cargo contai
When two opposing directives are given, and neither can be ignored, tolerated, nor dismissed (that is, the person cannot win and cannot escape):_____.
The ____ keeps a list of programs ready to run on the processor, and it selects the one that will execute next.