saikiscoffeejellyy
saikiscoffeejellyy saikiscoffeejellyy
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

three apples weigh about a pound. about how much would one apple cost ? (round to the nearest cent) (apples are $0.50 per pound)

Respuesta :

rorycampbell0721
rorycampbell0721 rorycampbell0721
  • 28-01-2021

Answer:

$0.17

Step-by-step explanation:

If apples are $0.50 per pound and there are 3 apples in a pound, you can do $0.50 divided by 3 to find the cost per apple.

0.5 / 3 = 0.16666 which rounds to $0.17

Answer Link

Otras preguntas

How did the first people who lived in East Africa get food
How do actors get on and off a traverse stage?
math im soooooooooooooo baaaaaaaaaaaadddddddddddddd
What is the minimum eccentricity an ellipse can have
Name one branch or part of the government
prime factorization of 52​
How does random fertilization add to genetic variation? A. reshuffling of randomly picked up chromosomes B. random fusion of genetically unique gametes C. exc
The cost of a postage is determined by the following step function: How much would a package that weighs 3 ounces cost, in cents? A) 45 B) 44 C) 43 D) 42
How were the economic impacts of the Great Depression similar in the United States and in Germany? day O A. In both countries, businesses contributed to increas
1. Preparamos toda la comida en la cocina . 2. Yo duermo en mi cama, que está en mi cuarto . 3. Ella usa la escoba en el piso para barrer . 4. Raquel está habla