lysette5634 lysette5634
  • 28-01-2021
  • Mathematics
contestada

Joseph Bettino purchased an 11.5-ounce box of cereal for $3.99. What is the unit price of the cereal?

Respuesta :

barbragoom barbragoom
  • 28-01-2021

Answer:

$0.35 per ounce. (rounded.)

Step-by-step explanation:

you just divide.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 28-01-2021
You should round your answer and get 0.35
Answer Link

Otras preguntas

Remplacez les points par le pronom relatif convenable. La pollution,...on essaie de limiter les effets ,est un phenomene,...nul ne peut ignorer. Les marees noi
Crying is a .........of distress to babies.
A diver begins at 140 feet below sea level. She descends at a steady rate of 7 feet per minute for 4.5 minutes. Then, she ascends 112.2 feet. What is her curren
For a two week period, John and Amanda had the following transactions occur to their checking account: a deposit of $1,644.50; checks written for $190, $45, a
Matthew's total points that he scored in his basketball season was 200 points. He scored 175 points in the regualr season and the rest were scored during the pl
Epistolary form is the art of moving the story forward with _____. poems letters monologues elegies
the value of the 2in 204.75 is how many times the value of the 2 in 103.52
What is a volume of a cube?
A router is a peripheral that may need troubleshooting if the network goes down. True False
Creation of the House of Wisdom in Baghdad, Development of algebra, Use of calligraphy as an art form, Which Golden Age is most closely associated with these ac