massibadiarrassouba
massibadiarrassouba massibadiarrassouba
  • 27-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP!!!

Janet buys 12 pencils
for $1.49. What is the
cost per pencil?

Respuesta :

vialia
vialia vialia
  • 27-01-2021

Answer:

About 0.12 dollars

Step-by-step explanation:

1.49/12 = 0.12416666666/1

About 0.12 dollars

Answer Link
evelynimafidon10
evelynimafidon10 evelynimafidon10
  • 28-01-2021

Answer:

0•1254$ per pencil

Step-by-step explanation:

method 1

12 pencils = 1•49$

1 pencil = X ( unknown)

cross multiply

12x = 1•49$

divide both sides by 12x

X = 0•124$ per pencil

Method 2

you can simply divide the price of the pencils = 1•49$

by the number of pencils bought = 12

1•49/12

= 0•124$

Answer Link

Otras preguntas

Mile markers along the highway tell drivers how many miles they have traveled from one location to another. Suppose Daniel sees mile marker 141 when he gets ont
shade some or all of the grids to show that 2 one is the same as 20 tenths explain
Round 758 to the nearest ten
Which of the following best describes the English expression five more than the quantity of a number minus six?
What is the simplified expression for 4 power 4 multiplied by 4 power 3 over 4 power 5? 40 41 42 43
Tobacco played an important economic role in which of the following middle colonies?
What is 5 times 10 to to the power of 5 divided by thre
Express 0.875 as a fraction
Who asked Lord Capulet if he could marry Juliet
Three ratios equivalent to 16:14