Micky11111 Micky11111
  • 29-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the highest unit price per kazoo if 25 kazoo cost $10 50 kazoo cost $18.50 and 80 kazoos cost $27.20

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 29-10-2016

For this, you have to calculate Unit rates of all of them.

Unit rate of sample 1, = 10/25 = $0.4

U.R. of sample 2, = 18.50/50 = $0.37

U.R. of sample 3, 27.20/80 = $0.34

So, first one is costlier!!!

Answer Link

Otras preguntas

sophies math class has 6 fewer boys than girls , and there are g girls. write an expression for the number of boys
how many miles will a person run during a 10 kilometer race?
sophies math class has 6 fewer boys than girls , and there are g girls. write an expression for the number of boys
125 thousands=1 tenth___________thousandths
What is counter biasing
why are 1,4,9,16,and 25 sometimes are called perfect square please HELP ME!!!!!!
z ÷ 3 – 5z + 4(z – 2) when z = 12
why are 1,4,9,16,and 25 sometimes are called perfect square please HELP ME!!!!!!
why are 1,4,9,16,and 25 sometimes are called perfect square please HELP ME!!!!!!
How are chemical and physical changes alike?