jaa6hsiv5agabil jaa6hsiv5agabil
  • 28-10-2016
  • Mathematics
contestada

If you drive 50 miles each week and your car gets 25 miles to the gallon with gas costing $4.00 per gallon, how much gas will you have to buy?

Respuesta :

kaeMST
kaeMST kaeMST
  • 28-10-2016
For one week you would need to buy 2 gallons costing $8.00
Answer Link

Otras preguntas

Franco buys a house for £146,500 He sells the house for £158,220 Calculate the percentage profit Franco makes.
need help pls if u can pls show work​
the drama club is selling tickets for the spring musical each student ticket is $5 each adult ticket is $8 total of $222 tickets were sold the total ticket sell
What materials are sent through the CV system?
John bought 3 pineapples and 2 watermelons for $8.50. Sue bought 2 pineapples and 4 watermelons for $13.00. Write and show a system of equations. You do not hav
Michael dropped his tablet on the floor and shattered his screen. He was able to get the screen fixed, but to prevent the screen from breaking again, what shoul
Easy 7th grade math Find the value of x.
What is the best way to package and preserve a questioned document? O In a paper bag O In a plastic sheet protector O In aluminum foil O In a druggist fold
what colour mixture turns purple
Escoge la forma correcto del adjetivo. Sara es _______. A)rubios B)rubio C)rubias D)rubia