Adrianadiaz123
Adrianadiaz123 Adrianadiaz123
  • 27-10-2016
  • Mathematics
contestada

$7.40 for 5 pounds. What is the unit rate? Show Work.

Respuesta :

amtrainor1994 amtrainor1994
  • 27-10-2016
7.40 divided by 5 pounds to get the total for one pound. 
7.40/5 = 1.48

Answer Link

Otras preguntas

n The Great Gatsby, which of these best explains why Daisy represents a paradox?
One characteristic of Egyptian art is that
A jug of juice holds 8 cups.convert 8 cups to pints
1. How did Winston Churchill describe the East/West division of Europe? A.Barbed-Wire Fence B.Line of Demarcation C.Line in the Sand D.Iron Curtain 2. The creat
help me what if this answer
How would you characterize this scenario?
Solve the system of equations. −10y+9x=−9 10y+5x=−5 x= y=​
plz its my EXAM Which of the following best describes the border between the United States and Mexico? It is a state border. It is represented on the map by
Write an equation and solve: Jeff and Darius are trying to gain weight for the football team. Jeff weighs 120 pounds and is gaining ten pounds per month. Dari
tiffany deposited the following amounts in her savings account last month: $6.74,$5.21,$5.53 and $3.52. divide the sum by 30 to find the average amount she save