raksanistina raksanistina
  • 26-10-2016
  • Mathematics
contestada

If gas costs $3.50 per gallon,how many whole gallons of gas could you buy with $45.00

Respuesta :

adrdominguez adrdominguez
  • 26-10-2016
$45/3.5= 12.85 You could only afford to buy 12 gallons of gas
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-10-2016
$45 / $3.5 = 12.85714

As you asked for how many whole ones, you don't round it up so end up with:

12 GALLONS OF GAS
Answer Link

Otras preguntas

the struggle for full latino rights in the 196 was called
How do you tell the difference between naturalistic and impressionist artwork?
How did easy credit and buying stock on margin provide both costs and benefits to us economy?
James and sarah went out to lunch the price of lunch for both of them was $20 they tip their server 20% of that amount how much did each person pay if they shar
What is the mass in grams of 5.90 mol c8h18?
What are examples of still life photos?
why do some playwrights use meter?
rabbits were introduced in Australia in 1859 the rabbit ted no natural predators and begin to crowd the native animals out of their habitats. When this happens
This is the repetition of initial consonant sounds at the beginning of words
an object moving at 30 m/s takes 5s to come to a stop. what is the object's acceleration?A. 30 m/s ^2B. -30 m/s ^2C. -6 m/s ^2D. 6 m/s ^2