3bdoody 3bdoody
  • 27-12-2020
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit price ($/g) of a 20g jar of sugar. The cost of a jar is $5.00.

Respuesta :

NgShiYin
NgShiYin NgShiYin
  • 27-12-2020

Answer:

$0.25/g

Step-by-step explanation:

20g --- $5.00

1g --- [tex]\frac{1}{20}[/tex] × $5.00 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

A long -jumper had a take-off of 9.5m/s. What is the maximum possible horizontal distance the man can jump​
Biological magnification and the effect of pollution on higher level organisms
With two appropriate examples for each rule, state any four rules that guide the changes verbs must undergo as we convert direct speech to indirect speech.​
7 Shilpa is planting tulip bulbs. She has prepared a section of the flower bed that is 4 metres long and 1 metre wide. She plants her new bulbs exactly 25cm apa
There are 16 apples in a box The mean weight of these 16 apples is 108 grams There are 19 apples in a bag The mean weight of the apples in the box and in the ba
if a copper bearing material 40 gram yeilds 5 gram of cuo the percentage of copper is​
A survey shows that the probability that an employee gets placed in a suitable job is 0.65. A psychometric test consultant claims that he could help place any e
a great deal of information can now be obtained about the future health of people by examining the genetic makeup of their cells. There are concerns that this i
A multiple-choice test consists of 10 questions with four answers to each question, of which only one is correct. A student answers each question by flipping a
help me for this question ​