kayleemaye kayleemaye
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. How much did it cost for 1 ounce of pure gold?

Respuesta :

raymondchen125 raymondchen125
  • 30-11-2020

Answer:

$1,320

Step-by-step explanation:

First you divide $2.640 with 2 and tah da

Answer Link

Otras preguntas

which onomatopoeia in the seven ages of man
If y varies directly as x, and y is 18 when x is 5, which expression can be used to find the value of y when x is 11?
A mixed economy is one that has government control of some businesses and private ownership of others. true false
what is the correct order of earths six convection cells from north pole to south pole
which of the following tissue types is made of cells that can expand to cross the entire human body
Positive feedback interactions in earth���s systems are always a result of human action. true or false.
What are the next four terms in the following arithmetic sequence? (-7), (-2), 3, 8,... A. 18, 23, 28, 33 B. 13, 18, 23, 28 C. 8, 13, 18, 23 D. 11, 14, 17,
The term atom is derived from ?
what is the formula for the area of a square?
which of the following statements is true regarding the relationship between circles and triangles