maryam533 maryam533
  • 30-11-2020
  • Mathematics
contestada

50 lbs of tomatoes cost $275. How many lbs of tomatoes can you get
with $225.50 ?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 30-11-2020
275/50 = $5.5 per pound
225.50/5.5 = 41 pounds
Answer Link

Otras preguntas

Please help me o offer 20
Which is of the following is equal to 5.3? (If u give the correct answer I’ll give brainlst
help me with b and you get brilliant
Type the correct form of the verb in parenthesis into the blank. Either Joe or Larry [____] (be) at the party.
1. A. teacher B. lesson C. action D. police
Water covers approximately 11,800 mi- of Florida, which is about 18% of Florida's area. What is the total area of Florida to the nearest thousand square miles?
I need help! The starting position of this object is 3 m. The object is traveling at a velocity of m/s.
Need help.. Please someone answer What's the purpose of constituent assembly of india
one purpose of the Environmental Protection Agency (EPA) is to regulate hazardous wastes. There are many types of wastes that can be dangerous to the environmen
HELP WHAT NUMBER IS THIS??