xlmrqnogamingchannel
xlmrqnogamingchannel xlmrqnogamingchannel
  • 29-11-2020
  • Mathematics
contestada

I bought 24 donuts for 44dhs how much does each donuts cost?? 24 divided by 44 =

Respuesta :

annemarloweg
annemarloweg annemarloweg
  • 29-11-2020
The answer is .5 hope this helps lol
Answer Link
rutasirdeshmukh
rutasirdeshmukh rutasirdeshmukh
  • 29-11-2020

Answer:

54 cents

Step-by-step explanation:

The best way to solve this is by writing this as a fraction...

24/44

Next, we should divide both sides by their GCF (Greatest Common Factor) Which in this case is 4.

Now, our fraction is...

6/11

So, our final answer is 6/11 or 0.54 repeating or 54 cents

Hope this Helps!!! :)

Let me know in the comment section if I should change anything or if this answer was perfect!!!

Answer Link

Otras preguntas

For which activity would you use a topographic map? A. planning a hiking trip B. studying the growth of plant life over time
in 1 minute I typed “It is as it was.” 8 times. So what is the dependent variable?
Imagine that a company decides to mine and area near a wildlife preserve. Explain what the company can do to practice stewardship.
Solve the system of equations by substitution. X=-4y X+5y=2
if the atmosphere i slike a green house, what parts of it function as the "glass"?
There are 64 codons and 20 amino acids. Which of the following is not true? A. All amino acids are linked to a codon. B. Each amino acid is specified by only on
according to some scholars, the first people to come to north america crossed a land bridge called
Who helped pay for settling the James River colony
what two military changes helped the British win?
what is synonyms for big