furiarecordsovu08b furiarecordsovu08b
  • 28-11-2020
  • Mathematics
contestada

eight packs of pencils and two packs of crayons cost $30.if 7 packs of crayons cost $21, what is the ratio of the rice of the pack of crayons to the price of the packs fo pencils?

Respuesta :

madelynrose madelynrose
  • 28-11-2020
p = number of pencil packs c = number of crayon packs

8p + 2c = 30
7c = 21

c = $3
One pack of crayons costs $3.00

Plug 3 into the top equation for the value of c and evaluate for p.
8p + 6= 30
- 6= -6
8p = 24
p = $3
One pack of pencils costs $3.00

The ratio of the price of the pack of crayons to the pack of pencils is 1:1.
Answer Link

Otras preguntas

¿Qué tipo de instrumento se usa para iluminar la escenografía? A.) Las cámaras B.)Los ayudantes del director C.) Las luces D.) Los actors -This is on plato-
Find the greatest common factor of 270 and 360. (Give the answer in the numerical form in the top box and in exponential form by filling in the boxes for expo
What is 4n - 3 = -2n + 9 if n = 2
A rock is dropped (from rest) from the top of a 75.1-m-tall building. How far above the ground is the rock 1.2 s before it reaches the ground?
Give two reasons why men and women could become victims of violence
Is mountain lions a herbivore
What adjectives would you use to describe this artwork?
What are the indicated measures
Please answer thanks!! <3 Brainstorm reasons why you think Nubia is less famous than Egypt to the north
what settlement was looking for gold and silver, adventure, or Catholic mission work?