allisongozalkowski77
allisongozalkowski77 allisongozalkowski77
  • 26-11-2020
  • Mathematics
contestada

I found a pack of decorated yellow or chocolate cupcakes. It is a 6-pack for $3.48. What is the unit ratio for 1 cupcake? In other words, what is the price for 1 cupcake? __________ cents to 1 cupcake.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-11-2020

Answer:

Givens:

To find unit rate, $3.48 for 6 cupcakes, you have to divide the money by the amount of something

3.48 divided by 6 cupcakes

which gives you:

0.58 or 58 cents for one cupcake

have a nice day!

Answer Link

Otras preguntas

Balance of -$450, deposit $900 then withdraw $300
Derive Cp - Cv = R (Mayer's formula) in thermodynamics ​
anything less than or equal to -2
Find the area of the figure. (Sides meet at right angles.)
(a) Write 4.7 × 10−1 as an ordinary number.
What does increasing marginal opportunity costs mean? What are the implications of this idea for the shape of the production possibilities frontier?
Hydrophilic molecules readily associate with A) hydrophobic molecules. B) water molecules. C) lipid molecules. D) both [tex]\mathrm{A}[/tex] and [tex]\mathrm{B}
Pure Lauric Acid has a freezing point of 44.1 C. A mixture containing 3.0 g of Lauric Acid and 0.5 g of Benzoic Acid has a freezing point of 36.6 C. I calculate
Find the measure of each angle given
Functions are in the world all around us. You have used functions to model phenomena and to make predictions. Mathematically, you can add, subtract, multiply, a