aymansuhyini aymansuhyini
  • 26-11-2020
  • Mathematics
contestada

three oranges and two pineapples cost 360.five oranges and three pineapples cost 550.find the cost of one orange.

Respuesta :

jayantpandey117
jayantpandey117 jayantpandey117
  • 26-11-2020

Answer:

cost of one orange is 20.

Step-by-step explanation:

plz mark brainliest

Ver imagen jayantpandey117
Answer Link
gufeliz1965
gufeliz1965 gufeliz1965
  • 26-11-2020

This is a system of equations in 2 variables.

Let x = price for one orange.

Let y = price for one pineapple.

3x + 2y = 360

5x + 3y = 550

Take it from here.

Answer Link

Otras preguntas

Breeders can use a Punnett square, such as the one below, to predict the outcome of a genetic cross.If the genotype of both parents was Aa, what would be expect
1. During the Great Migration, where did most African Americans choose to go? 2. What factors contributed to the employment opportunities available to African A
In the suburbs, per capita consumption of fossil fuel is very high. What is most likely effect of this?
What is 10x10? A.)5 B.)2 C.)500 D.)100
The __ is an online financial aid application service of the College Board.
Salt marsh, Atlas, and Indianmeal are three types of what insect, which was recently found to play a role in pollination?
Find the slope of the line passing through the points (-6, 1) and (4,-4)
ANSWER ASAP Which statements about the values of 4.099 and 40.99 are true? Select all that apply.A. 4.099 is 110 of 40.99.B. 4.099 is 1100 of 40.99.C. 40.99 is
(5+2×3)−4+(5x5) ? Highly appreciate it. :)
Which number could be used as counterexample to show that the conjecture all multiples of three or odd is false