deon22113 deon22113
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

angela buys 12 cans of soda for $5.40.what is the unit rate for each can of soda

Respuesta :

felicityfry
felicityfry felicityfry
  • 30-10-2020

Answer: $0.45

Step-by-step explanation: $5.50/ 12= $0.45

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a good reason for why tobacco smoke is considered a carcinogen?
simplify the exponents (2^2)2
the sum of two numbers is 15 the difference of these same numbers is 7 what is the answer the sum of two numbers is 15 the difference of these same numbers is 7
What is a defining trait of all minerals?A) Made of carbon B) Orgnaic C) shiny D) crystalline structure...Please help
find the selling price and markup for an item that costs 792 and is marked up 42% of the selling price
Based on the mla style guide, what do you need to submit with a research paper? a. annotated bibliography. b. works cited page. c. bibliographic cards. d. n
7. In Spanish, how are the words, "està" and "estàn" similar but different? A- They are both third-person forms of the verb "estar," and one is singular and th
Over the years, how has Africa been noted?
When Grendel fights Beowulf, the reader learns that the monster’s “time had come,” and he will soon die. What does this idea say about the Danish belief in fate
Muscle surround your