ebelinaalmonte3576
ebelinaalmonte3576 ebelinaalmonte3576
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lemonade was on sale last week ;it cost $12 for every 4 packs of lemonade.How much do 2 packs of lemonade cost

Respuesta :

cbtoots cbtoots
  • 30-10-2020

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Each pack is $3

So therefore if you multiply 2($3) it is $6 for two packs

Answer Link
jackbird2 jackbird2
  • 30-10-2020
Have you gotten the answer to this problem yet
Answer Link

Otras preguntas

What fraction of 1 kiloliter is 1 liter?
A metal rod 9.4 meters long is cut into two pieces. One piece is 3 times as long as the other. Find the length of the longer piece in meters. Round your answer
A metal rod 9.4 meters long is cut into two pieces. One piece is 3 times as long as the other. Find the length of the longer piece in meters. Round your answer
soon after Abraham Lincoln made a request for troops, what did the states of the upper south-Virginia, north Carolina, and Tennessee join?
Which of the following expresses the ratio of 3 inches to 2 yards? (A) 3 : 12 (B) 3 : 72 (C) 3 : 9 (D) 3 : 24 (E) 3 : 2
during the early years of roman expansion, what city was the only rival of Rome for power in the mediterranean
What are two story elements in the book frindle
why is 1/6 greater than 1/8 but less than 1/3??
Which of the following statements best describes government under the Articles of Confederation? (A) The Confederation government established guidelines for set
during the early years of roman expansion, what city was the only rival of Rome for power in the mediterranean