chakkimolbabykuttan
chakkimolbabykuttan chakkimolbabykuttan
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

Trevor bought 5 packages of cake mix for $32.50.How much would 8 packages of cake mix cost?

Respuesta :

cduesburyl16
cduesburyl16 cduesburyl16
  • 30-10-2020

Answer:

$52

Step-by-step explanation:

32.50/5=6.50

1 costs $6.50

8x6.50=$52

Answer Link
nsimon62845
nsimon62845 nsimon62845
  • 30-10-2020

Answer:

$52 dollars because you have to find the original number which is what is 1 box equal to which is $6.50 then you multiply $6.50 by 8 and get $52

Hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

What is the gcf of 36 and 81
Which rhetorical device is most prominent in this excerpt from John F. Kennedy’s inaugural address? So let us begin anew—remembering on both sides that civilit
u^2-2uv-48v^2 how do I solve this
Jorge wants to write 4/5 as a sum of unit fractions. What should he write?
Why did lincoln steffens work to reform the government?
Look at the parallelogram below. Ð1 and Ð3 are each 35°.
Which of the following describes a similarity between the United States' 2003 actions in Iraq and the Arab Spring protests? A. Both focused on nonviolent resist
What was the significance of the Supreme Court's ruling in the Marbury vs. Madison case? A) The ruling determined that Congress could act against the president
How did Johnson's war on poverty strive to ensure greater fairness in American society?
Answer ASAP for 40 points!!!!! Factoring Differences of Squares 1.) Which binomial is a difference of squares? 14x^2-81 16x^2+81 25x^2-81 36x^2+81 2.) Factor. 2