cacawater917 cacawater917
  • 30-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 16 ounces of cereal cost $4.48, what is
the cost of 1 ounce?

Respuesta :

shannadebona
shannadebona shannadebona
  • 30-10-2020

Answer:

.28 or 28 cents

Step-by-step explanation:

4.48/16

Answer Link
kgonzalez2025 kgonzalez2025
  • 30-10-2020

Answer:

28 cents

Step-by-step explanation:

since 16 divided by 16 is 1 you would divide 16 by 4.48 to get the answer of 28 cents.

Answer Link

Otras preguntas

What is the most dense a marble(2,56), quartz (2.64), or diamond (3.52).
Find the maximum rate of change of f(x; y) = 4y p x at the point (4,1) and the direction in which it occur
given:x-5>-2. choose the solution set.
pressed to the wall ,dying but fighting back.which words would you stress in the above line and why (4mks)​
Find the limit. Use l'Hospital's Rule if appropriate. If there is a more elementary method, consider using it. lim x→1 3x x − 1 − 3 ln(x)
What accounting principle states that an asset or liability should be recorded at the amount given or received in the exchange transaction
John buys a new set of golf clubs for $757.75, including tax. If the sales tax rate is 8.25%, then what is the cost of the set of golf clubs? How much did he pa
Solve the following for y: 4x + 2y = −2 (5 points)
Chris wants to view a travel blog her friend just created. Which tool will she use?
How is gesture drawing useful for artist