brysoncole brysoncole
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy? 3 candy bars for $0.30 each or 3 candy bars for $1.50?

Respuesta :

fw8pcp3kw5 fw8pcp3kw5
  • 29-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1.50/3=.50 for each bar

.30 for each bar would be a better deal than pay .50 for each bar for 1.50

Answer Link
harrifai00069
harrifai00069 harrifai00069
  • 29-10-2020

Answer:

3 candy bars for $0.30 for each candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Help me please How many solutions does the equation x -4 = 12 - 2x have? Explain. - ? .
In the Neolithic period, art flourished becauSE
The area of the pathway is square, and its area is 196 square cm. Find the length of the pathway.
Suppose that there is a negative correlation between the variables k and l. If l is 150 when k is 7, which of these is most likely to be the value of l when k i
https://meeet.gooogle.com/yiu-xguk-qeb Please i'm brazil.
Your friend was supposed to repay a loan with a loan payment of $1,000 due in 6 months and another loan payment of $1,500 due in 4 years. However, your friend a
Answer please i need it
can anyone ps answer this? it's urgent! ​
On evaluating the expression 10(x - 20y) + 100x, the answer will be​
Expand and combine like terms. (4b^2+3)(4b^2-3)