jmbright714 jmbright714
  • 29-10-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 5 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost?

Respuesta :

SuperCuh
SuperCuh SuperCuh
  • 29-10-2020
3.55 lbs of rice no cap
Answer Link

Otras preguntas

Which activity is an example of a logos appeal in a wartime speech? O O O O A. Relating the speaker's educational background B. Showing an audience charts and m
What is the function of the gametophyte generation of the fern plant? Not multiple choice. produces reproductive organs which produce a zygote produces meiospor
Given the following equation: 2 C4H10 13 O2 > 8 CO2 10 H20 + How many grams of CO2 are produced if 12.4 grams of C4H10 reacts with 56.9 grams of O2?
if 58.67g of mercuric oxide were completely decomposed to generate 54.34 g of mercury how many grams of oxygen should have been produced
Is the expression 125x^3 + 216 a sum of cubes?
Which of the following statements best reflects the overall mood in the Manzanar Internment camp at this point in the story? A. After the riot in the camp, th
What was Lincoln’s primary goal immediately following the Civil War? punishing the rebel states improving the lives of former slaves reunifying the country payi
The name of the first manmade satellite, launched by the Soviet Union in 1957, was ________. Triton Cosmolskaya Pravda Sputnik
Which of these is the best response if your'e worried that someone might be struggling with substance abuse
Why did many in the North resist the Fugitive Slave Act?