ISuckAtRatios81 ISuckAtRatios81
  • 28-10-2020
  • Mathematics
contestada

THREE oranges cost $1.35. What is the unit price for oranges? THE CHOICES ARE: $0.45,$2.25,4.05,6.75 CHOOSE ONE CAREFULLY WITH PROOF AND EXPLANATION.

Respuesta :

beclaireluxe
beclaireluxe beclaireluxe
  • 28-10-2020
If three oranges cost $1.35, divide that by 3 and you'll get $0.45.
So $0.45 is your answer.
Answer Link
kaelinsydney25
kaelinsydney25 kaelinsydney25
  • 28-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

To find the unit price, you take the total price ($1.35) and divide it by the amount of oranges (3).

1.35 divided by 3 is 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

Someone please help me out !!!!!!!
? what is the ans of the question​
¿Cuál es la segunda parte de un párrafo? Español
You are caring for someone with a spider bite. You see that there are two puncture wounds at the site and pain at the site and in the chest. What spider was res
You must be in degree mode to find sin pie/3 A.) True B.) False
Suzy wants to save money so she can buy a new car in five years. If she puts $400 a month into a savings account with a 6% annual interest rate, calculate the t
Who was selected as Vice President of the Confederacy? Alexander Stephens Abraham Lincoln Jefferson Davis John Bell
Which drug slows down the body's functions and reactions, including heart rate and breathing rates? stimulant hallucinogen narcotic depressant
explain how nationalism played a role in the quest to create colonies in latin america. show evidence
How many miles was the Islamic Empire from east to west?