theregerman412 theregerman412
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 2/58
pounds of a certain candy cost $6, how many pounds of that candy can be purchased for $12?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-10-2020

Answer: 4/58

Step-by-step explanation:

$12 is 2 times more than the number 6.

So, that means we multiply 2/58 by 2 as well.

[tex]\frac{2}{58}[/tex] × 2 = [tex]\frac{4}{58}[/tex]

Your answer is [tex]\frac{4}{58}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What was the impact of exploration of africa in the 15th century?
____ is the protocol used by usenet servers to send newsgroup messages over an ip network.
Mamá no (5) aquí. (6) en la oficina. daniela y andrés y margarita, ¿dónde (7) ellos?
What is the difference in the way computers store numeric data and non-numeric data?
What is the least common multiple of 55 75 and 115
How do u solve 6x-(3+8x)-11
The manufacturing industry contributes to air pollution, and passenger cars __________.
By gaining weight slowly and steadily, you add less body fat and more ____________________.
Fast tracking is an example of a tool used in _____ management.
How do I solve the inequality 6|p|+8>-22? It's a multiple choice question on my homework and the answers available are either: A) {All real numbers} B) -5 &