Seudónimo Seudónimo
  • 27-10-2020
  • Mathematics
contestada

Joe goes to the store and buys cokes. He can buy 10 cokes for $5.50. What is the unit rate from the problem?

Respuesta :

mikayla1687 mikayla1687
  • 27-10-2020
$5.50/10
= $0.55

Therefore one coke costs $0.55.
Answer Link
okphotobooth okphotobooth
  • 27-10-2020

Answer:

$5.50 divided by 10 is $0.55 per each unit of coke

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help pls answer as fast as posible
Briefly describe how a potentiometric pHmeter works. (Hint: Describe how the pH meter measures the amount of H+ or OH- ions in a sample)
how many feet equal 72 inches
plzzzzzzzzz help me im dewwwwwww plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz pros
how many number of electrons are in nitrogen and aluminium in their ionic States?​
Where did the Gullah come from?O A. AfricaB. EuropeO c. MassachusettsO D. Rhode Island​
Derek is planning on covering an entire drum in leather. The diameter of the drum is 10 inches, and the height of the drum is 16 inches. What is the minimum a
will give brainly if answer now plzF. What were some products traded along the Silk Road? 1. _____________________ 2. _____________________ 3. _________________
Consider the equation, -2x + 3y = 6. Identify the slope.
Hook for French Revolution anyone ?