Seudónimo Seudónimo
  • 28-09-2016
  • Mathematics
contestada

jack plans to buy 2.25 pounds of coleslaw at $2.80 per pound. How much will he have to pay for that?

Respuesta :

laurelle1
laurelle1 laurelle1
  • 28-09-2016
I think the answer is $6.30 , because you have to add. So 2.80 multiple by 2 would be 5.6 and after that you divide 2.80 by 4 since .25 it's a quarter of the whole so that gives you 6.3.
Answer Link

Otras preguntas

Why -5 greater than negative to??
what was the time 50 minutes earlier?
A phrase that applies to covalent bonding and not other kinds of bonds is ...
PLEASE HELP Describe how the Triassic period was a transitional time period during the Mesozoic era. Explain why the boundary between the Triassic and Jurassic
How did Meiji reforms reflect a mix of Western and traditional values?
What is the expression in simplest radical form and is it rational or irrational
Elect the adverb clause from the sentence below. unless there is enough rain, farming is not possible. a. no adverb clause c. not possible b. is not possible
Ugh I hate math lol please help
How did dust bowl comditions in the Great Plains affect the entirely country?
What is the greatest common factor of 8x and 40