christbeaub
christbeaub christbeaub
  • 28-09-2016
  • Mathematics
contestada

A concession stand at a baseball game sells 3 apples for $2.00. How can you find the cost for 10 apples?

Respuesta :

flipster
flipster flipster
  • 28-09-2016
You would do $2.00 ÷ 3 = $0.67
10 × $0.67 = $6.70

10 apples would cost $6.70

HOPE THIS HELPED :)
Answer Link
absurdbird
absurdbird absurdbird
  • 28-09-2016
First, let's find the cost of one apple. Take 2.00 divided by 3. Your answer should be 67 cents, when rounded up. Take 0.67 times 10. That equals 6.7

10 apples cost about $6.70
Answer Link

Otras preguntas

A line intersects the points (4, 3) and (6,9). What is the slope of the line in simplest form? m = [?]
What is the value of x?
the product of two number is 227.97 if one of them is 15.3 find the other​
if 12.552 joules of heat is applied to 3.0 g of liquid water, what is the change in temperature? the specific heat of liquid water is 4.184 j g-1 °c-1.
Why was the baby Jing supposed to bring good fortune?
(1) When I first get home from school, I like to eat a snack and drink some juice before starting my homework. (2) After eating and putting on some comfortable
Islamic law is called... a The Qur'an b The Hadith c The Sharia d The Sunnah
Pls help quick I am timed. Its worth 30 points Thank youu
12. A certain function is defined as "multiply the input by -3/4 then add 2.” Graph the function on the coordinate plane below.
express 3.26 in the form of p/q where p,q are integers q is not equal to 0​