814534 814534
  • 30-09-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $4.92 for 1.5 pounds of hamburger.
What is the cost per pound?

Respuesta :

99spmeyring
99spmeyring 99spmeyring
  • 30-09-2020

Answer: $3.28

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the area of a rectangular deck is 680 square ft. the decks width is 17 ft. what is it's perimeter
Write your own problem and solve it. Be ready to share the question tomorrow.
If a vertical pole 30 ft tall casts a shadow 8ft long, how long would the shadow of 40-ft pole be at the same time and place
Plz help me on all of these,and plz show your work
The process of recognizing and noting people- Options Direct observation method Experimental method Attitude research Data gathering
Based on the data you found, about how many of the 100 aliens would become thin if the temperature were 35 C? a. fewer than 10 b. about 50 c. about 80 d. mo
In North America, I have photographed cactus plants from Mexico to Canada, and I think Arizona cacti are the most beautiful. Which capitalized word is used as a
how many times shorter is one foot then one yard
What is the simplified expression for 2^2 times 2^3 over 2^4 20 21 22 23
Suppose all the counting numbers are arranged in columns as shown at the right. Under what letter will the number 1000 appear?